Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul T: (212) 456-7890 info@fulltadilat.com

Çocuk Odası Tasarım ve Dekorasyon Fikirleri

cocuk odasi tasarim ve dekorasyon fikirleri
Şubat 08, 2017

Çocuk Odası Tasarım ve Dekorasyon Fikirleri

Dekore edilmesi en keyif veren odalardan biri çocuk odasıdır. Çocuğunuzun zihinsel ve bedensel gelişimine destek olacak çocuk odaları tasarlamalı, hem eğleneceği hem de öğreneceği mekanlar yaratılmalıdır. Fulltadilat uyarıyor dizayn ettiğiniz çocuk odası çok güzel olabilir, fakat çocuğunuz eğlenmiyorsa doğru bir oda dizayn edememişiz demektir. Çocuk odası dekorasyonunda ve tadilatında mutlaka profesyonel anlamda yardım almalısınız.

Unutmayın, hayallerinin gerçek olduğu bir odada yaşamak çocuğunuzu özel hissettirecek ve motive edecektir. Çocuk odası dekorasyonu yaparken yada tadilat yaptırırken çocuğunuzun da fikrini almanız çocuğunuzun özgüveninin gelişmesine de yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun oyunlar oynadığı, keşifler yaptığı, düşler kurduğu, dinlendiği ve uyuduğu odanın dekorasyonunda kendi göz zevkinizden çok çocuğunuzun rahatını düşünmeniz gerekmektedir. Çocuk odası için mobilya seçerken mobilyaların köşe ve kenarlarının sivri olmamasına dikkat etmelisiniz. Mobilyalarda kullanılan boyanın zehirli kimyasal içermediğinde de emin olmalısınız. Çocuk odası tasarımı yada tadilatı yaparken normal bir odaya oranla çok daha hızlı kirleneceğini de unutmamak gerekiyor.

Ufak bir dokunuş ile çocuklarınızın odasında zaman geçirmekten hoşlandığı, kullanışlı ve pratik odalara sahip olabilirsiniz. Duvarda, yastıklarda, çarşaflarda, dolap kapaklarında ya da halıda hayvan motifleri kullanabilirsiniz. Çizgi film karakterlerinden tutun, futbola kadar birçok temayı öne çıkarabilir, parlak renkli, desenli duvarlar yaratabilirsiniz. Bir seçeneğiniz ise siz kenara çekilin ve fulltadilat mimarlarının çocuğunuza özel tasarlayacağı ve fulltadilat ustalarının uygulayacağı çocuk odası tasarımınızın tadını çıkarın.

Çocuk odasında kaymayan halı tercih edilmeli, süslemelerde de aşırıya kaçılmamalıdır. Çocuk odası süslemelerinde görselliğin yanında mutlaka eğitici bir yönü de bulunmalıdır. Ayrıca güvenlik ön planda olmalıdır. Çocukların meraklı ve hareketli olmasını unutmamalısınız.

Çocuklarınızın uzun zaman boyunca eğlenebilecekleri renkli ve tasarımsal sıra dışı çocuk odası tasarımları onların birçok alanda dengeli gelişimlerini sağlayacak ve ileriki yaşlarda akademik çalışmalarına da büyük katkı sağlayacaktır.

Çocuk odalarının olmazsa olmazı “Oyun alanları”

Çocuklar için oyun alanları hem vakit geçirmek hem de eğlence ve gelişim için önemli ortamlardır. Çocukların kişisel gelişiminde bulundukları ve gözlemledikleri ortamın da büyük bir etkisi olduğu bilimsel olarak da ortaya konan bir gerçektir.

Çocukların sıkılmadan, keyifle vakit geçirebilecekleri mekanlar yaratmak çocukların gelişimine önemli ölçüde etki yapmaktadır. Çocuklar hareketli ve keyifli ortamlarda hayal güçlerini normalin daha üzerinde kullanmakta ve bu da çocukların gelişimini iyi yönde etkilemektedir.

Çocuk odası sadece modern mobilyalar, süslü püslü perdeler veya rengarenk resimli halılar ile geçiştirebileceğimiz bir yer değil, çok dikkat edilmesi ve bazı noktalarında profesyonellerden yardım alınması gereken bir konudur.

Duvar renklerinden duvar kağıtlarına, duvar süslerinden duvar posterlerine, halılarından, aksesuarlarına, mobilyalarından tekstil ürünlerine kadar aklınıza gelebilecek tüm detayların dikkatle seçilmesi ve satın alınması gerekmektedir.

Çocuk odası ne renk olmalıdır?

Çocuklar için en önemli mekanlardan biri hiç şüphesiz ki odalarıdır. Okul dışındaki vakitlerinin büyük çoğunluğunu geçirdikleri çocuk odalarındaki önemli unsurlardan biri ise boya seçimidir. Çocuk odaları için boya seçerken renk seçiminden, boyanın türüne ve kalitesine kadar birçok konuya dikkat etmek gerekmektedir.

Fulltadilat olarak uyarıyoruz kız çocuğu için pembe ve tonları, erkek çocukları için mavi ve tonları tasarım klişesinden kurtulmalısınız. Çocuk odaları için boya rengi seçerken, çocuğunuzun zevkini ve karakterini göz önünde bulundurmalısınız. Renk seçimini tamamen çocuğunuza bırakabileceğiniz gibi beraberce eğlenceli seçimler de yapabilirsiniz. Okul çağındaki çocuk odaları için zeka gelişimlerini olumlu etkileyecek sarı ve mor tonlar birlikte kullanılabilir. 11 - 12 yaşlarındaki çocuklar için ise kırmızı, turuncu, sarı ve tonlarındaki renkleri tercih edebilirsiniz.

Ders çalışırken konsantrasyon eksikliği yaşayan çocuklar için yeşil renkli duvarlar faydalı olacaktır. Yeşil tonları aynı zamanda çocuğunuzun güven duygusunu geliştirerek rahatlamasını sağlayacaktır. Çocuk odası tadilat işleri basit görülse de yukarıda sizlere ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Aslında yaşam alanlarımızın en önemli ve en dikkat edilmesi gereken yeri bizce kesinlikle çocuk odasıdır. Fulltadilat olarak çocuk odası işlerinizde profesyonel ekibimizle büyük bir titizlikle bütün tadilat işlerinizi yapmak için full hizmetinizdeyiz.