Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Eski Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

eski mobilyalar nasil yenilenir
Şubat 01, 2017

Eski Mobilyalar Nasıl Yenilenir?

Modanın her sene değişmesi her alanda olduğu gibi dekorasyon alanında da etkisini gösteriyor. Evinizdeki eşyaları her sene değiştirmek mümkün değil. Yeni mobilya almak yerine, bazı değişikliklerle var olan mobilyanıza yeni bir görünüm kazandıranilirsiniz.

Mobilyalar uzun ömürlü eşyalar olmasına rağmen bazen ömürlerini doldurmadan değiştirmek isteriz. Bazen senenin trendleri buna neden olur, bazen mobilyalarda gördüğümüz ufak tefek eskimeler. Nedeni her ne olursa olsun, yeni bir mobilya almak yerine mobilyalarınıza yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Mobilyaları değiştirmek yerine yenileyerek bütçenize de hatırı sayılı oranda yarar sağlamış olursunuz.

Mobilya yenilerken ilk olarak nasıl bir değişiklik istediğinize karar vermelisiniz. Koltuk takımınızın yüzünü mü değiştireceksiniz, masa sehpa, sandalye, konsol gibi ahşap eşyaların ya da kapının rengini mi değiştireceksiniz?

Sandalye, konsol, sehpa gibi eşyaların ya da ahşap kapılarınızın rengini değiştirmek istiyorsanız keyifli bir uğraş içine girmeye hazır olun. Rengini değiştirmek istediğiniz eşyayı boş bir alana çıkarın. Üzerini, içini boşalttıktan sonra mobilyayı zımparalayın. Her yerinin zımparalanmış olmasına özen gösterin.

Zımparalana işlemi bittikten sonra mobilyanın üzerinde kalan tozların temizlenebilmesi için bir sünger edinin ve süngeri ıslatın. Süngeri ıslattıktan sonra mobilyanın yüzeyini sünger yardımıyla hafifçe silin. Kısa bir aradan sonra silme işlemini tekrarlarsanız tozu tamamen temizlemiş olursunuz.

Silinen mobilyayı kurumaya bırakın. İyice kuruduktan sonra yüzeyi inceleyin. Gerek görürseniz zımparalama işlemini bir kat daha yapabilirsiniz. Edindiğiniz yumuşak bir fırça ile mobilyanın yüzeyini dilediğiniz renge boyayabilirsiniz. Mobilyayı kurumaya bırakıp, kuruduktan sonra ikinci katı uygulayın. Boyama işlemi bittikten sonra mobilyayı tekrar kurumaya bırakın.

Kuruyan mobilyaların ömrünü uzatmak ve daha parlak bir görüntü kazanmalarını sağlamak için üzerine cila ya da vernik sürenilirsiniz. Bu işlemden sonra mobilyaları tekrar kurumaya bırakın.

Dekupaj Yöntemiyle Havalı Mobilyalar

Mobilyalarınızı dekupaj yönetimi ile de yenileyebilirsiniz. Dekupaj, bir nesneyi değişik renk ve desenlerde kağıt parçaların kaplanması sanattır. Zevkinize uygun malzemeyi seçtikten sonra boyama işleminde olduğu gibi mobilyanızı önce zımparalayıp, ardından boyayın. Dekupaj yapacağınız malzemeyi sehpanızın üzerine yerleştirdikten sonra, tutkala batırdığınız fırçayı üzerinden geçirin ve böylece malzemenin sehpaya yapışmasını sağlayın. Tutkalın kuruduğundan emin olduktan sonra sehpanızı vernikleyin.