Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Ev dekorasyonunda halı seçimi nasıl olmalı?

dekorasyonda aydinlatmanin onemi
Şubat 23, 2017

Ev dekorasyonunda halı seçimi nasıl olmalı?

Ev tadilatını yaptırdınız, sıra geldi halı seçimine. Evinize nasıl bir halı seçeceğinize karar veremiyorsanız, işte size birkaç ipucu;

Ev dekorasyonu sırasında yapılan en büyük hatalardan biri yanlış halı seçimidir. Halılar, evin tüm havasını bir anda değiştirebiliyor. Halı seçiminin en başta yapılması ve halıya göre mobilya alınması ise yapılan en büyük hatalardan biridir. Tüm evinize halı seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli detay; halının kolay temizlenir ve leke tutmayan şekilde olmalısıdır.

  Halı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Halı seçimi, mobilya ve perde seçildikten sonra yapılmalıdır. En başta desenli bir halı seçerseniz kendinizi kısıtlar ve halıya uygun mobilya seçmekte zorlanırsınız.

Modern tarz evlerde minimalist, geometrik şekilli veya düz renk halılar seçilmelidir. Klasik evlerde yine mümkün olduğunca düz halı seçmekte fayda var. Unutmayın; desenli halılar evinizi olduğundan daha karışık gösterir. Kapı girişlerinde ve koridorlarda ise mutlaka kaydırmaz halı kullanmalısınız. Çocuk veya bebek odalarında da anti bakteriyel halılar kullanılmasına dikkat edilmelidir.

  Halı rengi nasıl seçilir?

Nasıl bir halı almanız gerektiğiniz, halıyı nasıl kullanmak istediğinize göre değişir. Evinizin dekorasyonuna fon oluşturacak bir halı istiyorsanız, krem rengi, bej ve toprak renklerde halılar tercih edebilirsiniz. Dikkat çeken bir tarzda halı istiyorsanız, bordo, siyah, kırmızı ve bunun gibi çarpıcı renkleri kullanabilirsiniz.  

Halı, bir mekanın genel görünümünde oldukça önemli bir etkiye sahiptir. Halı seçimi yapmadan önce nasıl bir mekan istediğinize karar vermelisiniz. Klasik mi yoksa modern mi? Odanız antikalarla doluysa, o zaman klasik bir el halısı kullanmanız uygun olacaktır. Halı seçimindeki önemli faktörlerden biri de halının yerleştirileceği alan ve etrafında bulunan renklerdir. Renk odadaki havayı doğrudan etkilemektedir.

Açık renkler mekanda olduğundan daha geniş bir hava yaratır, seçilen renkler koyulaştıkça oda daha küçük ama daha sıcak bir görünüme kavuşur.

  Halı rengi seçerken nelere dikkat edilmeli?

Her renk, desen ve ebatta mevcut olan, birbirinden farklı mekanlara değişik seçenekler sunan halı tasarımları arasından kendini zevkinize en uygun olanı seçebilirsiniz.

Halı satın alırken özellikle oda içinde bulunan mobilya ve perdelerin rengini de göz önünde bulundurarak bir seçim yapmalısınız. Odanın büyüklüğü, odanın güneş alıp almaması gibi özelliklerde halı rengi seçiminde dikkat edilmesi gereken noktalar arasındadır.

Güneş ışığı almayan odalarda sıcak tonlar kullanılarak sıcak bir atmosfer yaratabilir, yeşil ve mavi tonlarla da yatıştırıcı bir etki oluşturabilirsiniz. Açık renkler odayı daha geniş gösterirken, koyu tonlar samimi bir atmosfer sağlamaktadır. Evin giriş bölgelerinde ise koyu tonlar seçilerek halının leke ve kirleri saklaması sağlayabilirsiniz.

Renk seçimi, odalarda farklı etkiler yaratmak için yapılır. Bu etkiler ferahlık, sıcaklık ve soğukluktur. Halıda seçilen renk, zemini ne kadar vurgulamak istediğinizle de alakalıdır. Evinizin zeminini dekorasyon içinde ön plana çıkarmak istemiyorsanız, halınızı nötr renkli ve desensiz seçebilirsiniz.

Mobilyalarınızın yeterince göz alıcı olmadığını ve dikkati zemine çekmek gerektiğini düşünüyorsanız; halınız açık renkli ve desenli olmalıdır.   Halı renkleri ve modelleri Desenli halı seçimi

Desenli halı alacaksanız yer döşemesinin rengini göz önünde bulundurmalısınız. Desenli halı ile döşeme rengi kontrast oluşturursa ortaya daha şık bir görüntü çıkmaktadır. Açık renk ahşap parkede, zemin rengi koyu tonda olan desenli bir halı daha iyi durur. Koyu renk ahşap parkelerde ise krem renginin hakim olduğu, desenli bir halı kendini gösterir.

Unutmayın; desenli halı odaya girer girmez göze çarpacak ve bir odak noktası oluşturacaktır. Düz renk halı seçimi

Halının odak noktası olmasını istemiyor ve dikkatleri daha çok aksesuarlara ya da duvarlara çekmek istiyorsanız, bu durumda düz ve açık renkte bir halı tercih edebilirsiniz. Perde ya da oturma grubunun rengine uygun bir halı rengi tercih edilebilirsiniz. Beyaz, krem, açık bej ya da kemik rengi halılardan mobilya ya da aksesuarlarınıza uyan birini kullanabilirsiniz.

Mobilyalar yerleştikten sonra salonun umduğunuzdan daha sade veya yavan göründüğünü düşünüyorsanız, kendinden desenli, tek renk bir halı alabilirsiniz. Renkli olmasa bile, dokulu, az desenli bir halı da odaya hareket katabilir.

Renkli halı seçimi Bir odaya renk katmak istediğinizde duvarların rengi yerine halıyı değiştirmek daha temiz ve kolay bir seçenek olacaktır. Sevdiğiniz ve mobilyalara uyan canlı bir rengi vurgu rengi olarak belirleyip odadaki birkaç aksesuarla birlikte halınızın rengini de seçtiğiniz renkte tercih edebilirsiniz. Örneğin; kırmızı, turuncu, sarı gibi sıcak renkler yüksek enerjiye sahip renklerdir. Şarap rengi, turuncu veya avcı yeşili halılar genellikle klasik ve geleneksel görünüme sahiptir. Oda büyüklüğüne göre halı seçimi

Küçük odalar için halı seçerken odayı kalabalık göstermeyecek, fazla göze çarpmayacak, desensiz ve açık renk bir halı seçebilirsiniz. Büyük odalarda ise birbiriyle eşleşen birkaç parça renkli veya desenli halı kullanabilirsiniz.