Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

İç Mekan Aydınlatma

ic mekan aydinlatma
Şubat 13, 2017

İç Mekan Aydınlatma

Klasik aydınlatma objelerini unutun, yerine enerji tasarrufu sağlayabileceğiniz ampulleri tercih edin. Her ne kadar enerji tasarruflu ampullerin fiyatları klasik ampullere öre daha yüksek olsa da, uzun zaman dilimi düşünülünce  gözle görülür derecede enerji tasarrufu etmiş olacaksınız. Nedeni ise, enerji tasarruflu ampullerin uzun kullanım sürelerine rağmen yüksek performans göstermeleridir.

Işığın sabit ve de eşit uzunluğu olmadığı bir gerçek olup, yoğunluğu yüzeylere göre değişiklik göstermektedir. Hemen bu nedenden ötürü iç mekan aydınlatması, dış mekan baz alınarak kurgulanmalıdır. Böylece gün ışığının güçsüz olduğu zamanlarda dahi içerinin aydınlık olmasını mümkün kılabilirsiniz. Doğru aydınlatma tercihleri ile yaşam alanlarınız daha iyi bir atmosfere kavuşacaktır.

Daha Aydınlık Odalar İçin Yapay Gün Işığı

Yeteri derecede gün ışığı alamayan, karanlık odalarınızı dert etmeyin. Gün ışığı yapay ışıklandırmalarla kolaylıkla taklit edilebilmektedir. Şaşırtıcı bir şekilde yapay ışıklandırma doğal ışıklandırmaya nazaran daha avantajlıdır. Nedeni ise, yapay ışıklandırma istenilen alana uygun olarak ayarlanabilir ve yönlendirilebilir olmasıdır. Tıpkı duvar boyalarının ortam hacmini değiştirmesi gibi, yapay ışıklandırmalar da mekan aydınlatması ve hacim yaratımı açısından etkilidir.

Endirekt Ve Direkt Aydınlatma

Direkt aydınlatma belirli bir alanı veyahut sabit bir nesneyi etrafındaki gölgeleri vurgular. Işığın, spot ya da ahize gibi bir lamba yardımıyle dağıtımı sağlanır ve genelde yukarıdan aşağı yöne doğru iniş halindedir.

Endirekt ışıklandırmadaysa, ışık duvar ya da tavandan yansıtılarak mekandaki objeler yansıma ışığıyla aydınlatılır. Buna örnek vermek gerekirse; aplik ve lambader diyebiliriz.

İç mekan aydınlatması için uygun bir seçenek olan, aynı zamanda ihtiyaca yönelik tercih edilebilen bu endirekt ve direkt aydınlatma seçeneklerinin her ikisi de kullanılabilir. Burada mühim olan, örünüm estetiği kadar, sağlıklı ve kullanışlı tercihler yapmaktır.