Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Mimar Sinan 'ın Aşkı İçin Yaptığı Eserler

ic mekan aydinlatma
Şubat 14, 2017

Mimar Sinan 'ın Aşkı İçin Yaptığı Eserler

Mimar Sinan padişah Kanuni ’nin kızı Mihrimah ’a aşıktır. Ancak Kanuni kızını devlet kademesinden birisiyle evlendirmiştir. Bunun üzerine Sinan aşkını kalbine gömmüştür...

Bir gün Kanuni, Sinan’dan kızının adına bir camii yapmasını ister. Mimar Sinan bunu seve seve kabul eder. Sanki camiyi yapınca Mihrimah 'a kavuşacakmış gibi. Her bir taşına ona olan aşkını kazır ki, camii Mihrimah kadar güzel olsun. Hatta camiye Mihrimah ’ın beline kadar uzanan saçlarından ilham alarak, silüetini yansıtan bir görüntü vermiş olduğu da bilinir.. Mihrimâh 'ın temelleri yükselip, kubbe tamama erdiğinde; ortaya "eteklerini giyinmiş nazlı bir gelin" silueti çıkar.

Camiyi tamamladıktan 14 yıl sonra kendi yalnızlığını ve aşkını anlatan bir camii yapar. İstanbul'un en yüksek tepesi olan yerde, Edirnekapı surlarının yanına yaptığı ikinci Mihrimah Sultan Camii adeta Mimar Sinan'ın yalnızlığını anlatmaktadır. ‘Gönül Ferman dinlemez’ misali, o güne kadar ilk defa padişah fermanı olmaksızın Edirnekapı da, surların yakınına pek kimsenin ilgilenmediği ıssız yalnız ama İstanbul ’un en yüksek tepesi olan bir yere sanki aşkının gizli ıssız ve yalnızlığını ama bir o kadar büyüklüğünü haykırmak istermişçesine ikinci bir eser yapmaya koyulur, Mihrimah Sultan ’a ithafen...

Rivayete göre Koca Sinan derin bir tutkuyla âşık olduğu Mihrimah Sultan'a kavuşamamıştır ama ona olan aşkını olanca güzelliğiyle sanatına yansıtmıştır. Matematik dehası Sinan, Mihrimah için yaptığı iki külliyenin içinde yer alan camilere bir sır da gizlemiştir.

Bugün bizleri hayrete düşüren şudur ki; Mihrimah Sultan 'ın da doğum günü olan 21 Mart günü, Mimar Sinan 'ın Edirnekapı 'da yaptığı ve kendi yalnızlığını anlatan bu caminin minaresi arkasından güneş batarken, Üsküdar 'daki Mihrimah Sultan Camii'nin o iki minaresi arasından ay doğmaktadır. Unutmayalım ki Mihrimah ay ve güneş anlamına gelmektedir!