Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

ic mekan aydinlatma
Şubat 14, 2017

Salon Dekorasyonu İçin Öneriler

Salon dekorasyonu evin en önemli bölümüdür. Salonu dizayn ederken salonda olacak her bir parçayı tek vücut olarak ele almalıyız. Salona girdiğimiz zaman salondaki dekorasyonun göze şık durması için dizaynında kullanacağımız parçaların birbirleri ile ahengi çok önemlidir. Salonun geniş olması salonun dizaynını etkileyen önemli bir diğer faktördür. 2017 yılının salon dekorasyonlarında dikkat çeken ayrıntısı salonu dekorasyonunda ürün kullanımının az oluşu. Küçük bir salona sahipseniz mümkün olduğunca evin her köşesini, her alanını değerlendirmelisiniz. Salon dekorasyonunda en çok dikkat edilecek önemli noktalar; duvarlar ve salonun köşelerindeki boşlukları değerlendirmektir. Bu noktaları gömme şeklinde monte olabilecek mobilyalar veya köşe koltuk takımları ile kombin edebilirsiniz. Arka kısmı çok büyük olan, kolluk kısımları geniş olan oturma grupları, hem salonunuzu boğar hem de salonunuzun olduğundan daha da küçük görünmesine yol açar. Kullanım alanını daraltır ve boğucu bir ortam yaratır. Dar mekanlar orijinal tasarım fikirleri ile çok daha kullanışlı şekillerde dekore edilerek çok geniş alanlardan alınan istifade ile eş değer kullanım alanları oluşturulabilmektedir. Küçük salonlar için genellikle köşe koltuk takımları ideal mobilya seçenekleri olabilirken duvara monte dolaplarda dar alanlarda daha geniş mekanlar oluşturacaktır. Kullanılacak alanlara özgü özel tasarım mobilyalarla odanızın içinde daha fazla hareket imkanı elde edebilirsiniz. Odanızın bir kenarına yerleştirebileceğiniz aynalar odanıza derinlik katabilir, aksesuarlarda kendi tarzınızı yansıtan birkaç ürün ile çok şık, çok kullanışlı mekanlar elde edebilirsiniz. Gereksiz ayrıntılara küçük salonlarda çok fazla yer vermemeli, ruhunuzu sıkan gereksiz kalabalıkların önüne geçebilmek için iç mimarlardan yardım almalısınız. Dar mekanlarda kullanışlı alanlar oluşturmak için kullanılacak her ayrıntının işlevselliği ve estetiği bir arada kullanılmalıdır. Küçük salonlar için; daha narin yapılı küçük takımlar daha kullanışlı ve göz zevkinizi okşayacaktır. Ferah bir salona sahip olmak istiyorsanız, eşyalarınızı özellikle mobilyalarınızı seçerken işlevlerinin son düzeyde yüksek olmasına itina göstermelisiniz.

Küçük salona hangi renkler gider?

Küçük salonlar için en çok ‘açık ve doğal renkler tercih edilmektedir. Açık renkler ışığı yansıtarak odayı daha geniş göstermektedir. Doğal renkler gözü yormaz. Parlak renklerin enerjileri küçük bir salonda yorucu olabilir. Bej, beyaz, fildişi, krem rengi, açık renk ahşap gibi seçimlerle salonu daha geniş gösterebilirsiniz. Küçük salon dekorasyonunda az desen kullanmalısınız. Tıpkı renklerde olduğu gibi, iri ve renkli desenler gözü yorar ve salonda kalabalık yaratır. Zemin, duvar ve mobilyalarda önerilen renkleri kullandıktan sonra aksesuarları kullanarak sevdiğiniz, canlı ve parlak renkleri salonunuza yerleştirebilirsiniz.

Küçük odaları geniş göstermenin başlıca yolları

Duvarlarla aynı renk perdeler seçin. Cam önlerine çiçek, kitap vs koymayın. Doğal ışığın önünü kesmeyin. Ayaklı kanepeler ve mobilyalar tercih edin. Her şeyin yerli yerinde olmasına özen gösterin. Dağınıklık evinizi küçük gösterir. Duvarlar ve eşyalarda doğal ve pastel renkler kullanın. Çok amaçlı mobilyalar tercih edin. Aynalarla odayı daha geniş gösterebilirsiniz. Kitaplık gibi mobilyaların tavana kadar olmasını sağlayın. Bazı rafları boş bırakmak evde genişlik hissi uyandıracaktır. Mobilyaların hepsini duvara yaslayacak şekilde dizmeyin. Duvarlardan birini daha koyu tonda boyayabilirsiniz. Tavanı parlak renklerde boyamak da odayı ferah gösterir. Yerlerde mümkünse çizgili döşemeler kullanın. Şeffaf mobilyalar tercih edebilirsiniz. Yüksek kapılar tavanın daha yüksek olduğu hissi yaratır.