Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Yaşam Alanlarınızda Full Tadilat Hizmetinizde

dekorasyonda aydinlatmanin onemi
Şubat 06, 2017

Yaşam Alanlarınızda Full Tadilat Hizmetinizde

Yaşamımızda vaktimizin  büyük bölümünü kapalı alanlarda geçirdiğimiz için bu mekanların bizde yarattığı etkiler çok önemlidir. Bu nedenle bu mekanların mimari özelliklerinin yanında iç mimari özellikleri çok daha  önemlidir. Küçük bir renk değişimi bile sizde çok etkili ve önemli değişikliklere neden olabilir. Gelin mimarların hangi mekan için hangi renkleri önerdiğine bir göz atalım..

Salon Ve Oturma Odaları Günlük Yaşam Mekanları

Genelde bu mekanlarda birçok malzeme bir arada kullanıldığı için hepsi için uyum sağlamak zordur. Genel konsepte zıt renklerden kaçınılmalı ve uyumlu renkler tercih edilmeli. Bunun yanında mekanda bu uyumun yaratacağı monotonluktan kurtarmak içinde aksesuarlarda zıt ve dikkat çekici objeleri kullanmak daha doğrudur.

Salonlar ve oturma odaları için en kullanışlı ve en çok tercih edilen renkler sütlü kahve tonları ve toprak tonlarıdır. Bir çok renklerde uyum sağlayan tonlar olmansının yanında aynı zamanda ferahlık, ve samimiyet katar.

Günümüz modern dekorasyonlu evlerde de göreceğiniz gibi beyaz renk de çok kullanılmaya başlandı. Mekana ferahlık kattığı gibi aynı zamanda ufak tefek obje değişiklikleri ile de istediğiniz zaman değişiklik yaratma şansınız olabiliyor. Bembeyaz boyalı bir salon düşünün, tabi ki küçük metrekareli salonlardan bahsediyorum, koltuğunuzu bile beyaz seçebilirsiniz. Bunları tamamlayıcısı olarak koltuğun üzerine örteceğiniz farklı renkteki bir şal yada minderle, bir vazo yada tabloyla mekanı renklendirebilirsiniz. Koltuğun üzerindeki minderlerin rengini değiştirerek bile kolayca bir farklılık yaratabilirsiniz.

Duvarda kullanılacak renk çok önemlidir, çünkü diğer bütün renkler bu ama rengin altında kullanılacaktır. Mesela perde rengi seçerken duvar rengiyle hafif kontrast oluşturan tonlar tercih edilmelidir. Oturma grubu, halılar ve sandalye döşeme renkleri duvar renginin koyu birer gölgesiymiş gibi düşünülmeli.

Bunun yanında dinlenme odaları ve oturma odalarında yine açık tonlarda mavileri,sarıları ve yeşilleri kullanabiliriz.

YEMEK ODASINDA PÜF NOKTALAR

Sıcak renkler, özellikle kırmızı  iştah açıcı ve neşe enerji verici etki yarattığı için yemek odalarında tercih edilebilir. Bütün duvarları aynı renk yapmak yerine sadece bir duvarı farklı ve dikkat çekici renkte boyayabilir veya duvar kağıdı ile kaplatabilirsiniz. Mümkün olduğunca soluk renklerden kaçınmak gerekir.

Fulltadilat Mutfak Önerileri

Koyu renklerden mutlaka kaçınılmalıdır. İrili ufaklı birçok alet ve aksesuar (havlular, porselen takımlar, tavalar ve diğer mutfak eşyaları) kullanıldığı için zaten bunlar bir renk karışıklığı yaratacaktır bir de koyu bir renkle bunu renk cümbüşüne çevirmemek gerekir. Sıcak renklerden sarının ve turuncunun açık tonlarını kullanabilirsiniz. Çoğu modern dekorasyonlu mutfaklarda ise en çok tercih edilen renk beyazdır, hem hijyen ve temizliği ifade eder hemde aksesuarlarınızı istediğiniz gibi kullanmasınız sağlar. Beyaz  ve açık renk mutfaklarda tezgah rengi için kontras ve biraz daha koyu tonları tercih edebilirsiniz.

Yatak Odası Tavsiyelerimiz

Yatak odası dekorasyonunda renk olarak sakinleştirici, rahatlatıcı ve huzur verici renkler tercih edilir. Dinlenme uyuma kitap okuma gibi eylemlerin gerçekleştirildiği bu mekan için rahatlık, sükunet, dinlenme, yatıştırma, yumuşatma ve sakinleştirme etkileri olan mavi,  turkuaz, morun açık tonları ve  açık yeşil renkler tercih edilmelidir.

Yatak odası aynı zamanda uyanmak ve giyinmek içindir. Güneş sarısı neşe saçan bir renktir. Kirli beyaz ışığı yansıtır ve güne başlamak için gerekli olan enerjiyi verir. Zevkli kumaşlar ve sıcak renkler ise duygusal sıcak ve özel bir oda yaratır.

Banyolar İçin Fulltadilat Önerileri

Banyolar genelde küçük yerlerdir, bu yüzden duvarlar için hacim genişletici açık ile orta arası renklere yer vermenizi tavsiye ederiz. Fayanslar küvet, lavabo ve tuvalet sabit unsurlardır. Bu sebeple başlangıç noktası da bu elemanlar olacaktır. Beyaz ve kırık beyaz banyo için uygun renklerdir  çünkü bunlar temizliği ve sağlığı çağrıştırır. Diğer uygun renkler arasında mavi, turkuaz, mavi, yeşil veya yeşil tonlardaki açıktan ortaya değişen renkler sayılabilir. Akla su canlılık ve geniş hacmi getirir.

Çocuk Odalarında Fulltadilat Farkı

Bebek odaları için pastel renkler tercih edilir. Mavi ve yeşil gibi soğuk renkler sakinleştirici etkiye sahiptir. Açık renkler odayı ferah kılar, koyu renklerse hem odayı küçük gösterir hemde yorucu etki yaratır, kırmızı ve turuncu renkler dikkat çekicidir ve bunu aksesuarlarda kullanmanızı öneririz. Kırmızı ve turuncu gibi sıcak renklerin ağırlıkta kullanıldığı zaman mekana enerji ve hareket katarlar buda çocuklar üzerinde aşırı hareketliliğe yol açar.

Eski mobilyaların nasıl yenilenmesi gerektiği hakkında ki yazımızı buradan okuyabilirsiniz. Eviniz, iş yeriniz, villanız ve fabrikalarınız için her türlü tadilat konusunda fulltadilat olarak hizmetinizdeyiz.